کولیس

از اين وسيله جهت اندازه گيرى ابعاد قطعه کار،نظيرضخامت،عمق شکاف ها،عرض و… درمواقعى که دقت بيشترى جهت اندازه گيرى مد نظر باشد استفاده مى شود.

کولیس معمولی یکی از ابزارهای پرکاربرد است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال در کشاورزی، مکانیک از این ابزار به منظور اندازه گیری های دقیق استفاده می شود. همچنین یکی از کاربردهای دیگر آن در زیست شناسی و صنایع مختلف می باشد. با کمک این ابزار اندازه گیری می توانید میان فاصله بین دو نقطه یا بخش از یک جسم را می توان اندازه گیری کرد. یکی از مزایای کولیس معمولی این است که تحت تاثیر میدان های مغناطیسی قرار نگرفته و این باعث می شود که اندازه گیری شما بسیار دقیق باشد.
کولیس را بهتر بشناسیم

کولیس

کولیس دارای دو شاخه یا دو شاخک است که به منظور استفاده از این ابزار باید آن را میان دو بخش مورد نظر که می خواهیم اندازه گیری کنیم، قرار داده و سپس اندازه مشخص شده بر روی بخش خط کش کولیس را می خوانیم. بر اساس نوع سنجش، این ابزار را می توان به کولیس معمولی(ساده-ورنیه)، کولیس ساعتی(عقربه ای) و یا دیجیتال(رقمی) تقسیم بندی کرد.

در قدیم تنها کولیس های معمولی یا همان کولیس ورنیه که دارای شاخک و یک خط کش اندازه گیری بودند، وجود داشت اما امروزه می توانیم کولیس های دیجیتالی را نیز در بازار مشاهده کرد. از کولیس های معمولی می توان در اندازه گیری قطر در وسایل مختلف و همچنین طول داخلی و خارجی استفاده کرد. البته در مواردی به منظور اندازه گیری عمق نیز از این ابزار استفاده می شود.

کولیس های معمولی با دقتی برابر با ۰.۰۱ و یا ۰.۰۲ میلی متر، بسیار پرکاربرد هستند اما گاها خواندن آن برای کارگران در محیط کار سخت می شود. داشتن یک خط کش مندرج در این کولیس و حرکت فک آن بر روی ایم خط کش، اندازه ها را برای شما مشخص می کند. با کمک کولیس ساده می توان طول های از ۰ تا ۳۰ سانتی متر را اندازه گیری کرد.

بدنه این نوع از کولیس دارای مقاومت بسیار بالایی است و این خود باعث طول عمر این ابزار می شود. دامنه اندازه گیری در کولیس ها می تواند به ۰ تا ۱۵ و یا ۰ تا ۲۰ و همچنین ۰ تا ۳۰ سانتی متری تقسیم شود و شما می توانید بسته به نیاز خود، اندازه مناسب را تهیه نمایید.

نقاله مرکب

ساده ترين و معمولى ترين ابزار اندازه گيرى و اندازه گذارى زاويه است.

براى کار با اين وسيله ابتدا بايد پايه ى نقاله طرف مستقيم را بر روى لبه ى افقى قطعه کار قرار دهيد به طورى که نقطه ى مرکزى نقاله روى نقطه ى مورد نظر قرار گيرد.

اندازه ى زاويه را ازروى محيط نقاله بخوانيد و به وسيله ى مداد بر روى سطح قطعه مشخص کنيد سپس اين نـقطه را به وسيله ى خط کش بـه نقطه ى مرکزى نقاله وصل کنيد.

نقاله مرکب

گونياى ساده

يکى از عمومى ترين ابزارها براى خط کشى و گونيا کردن قطعات چوب تحت زاويه ى قائمه گونياى ساده است.

دسته و تيغه گونياى ساده نسبت به هم ثابت اند.

با تکيه دادن دسته گونيا به يک نر قطعه کار و به وسيله يک مداد يا سوزن خط کش مى توانيد خطوط ۹۰ درجه را نسبت به نر کار در سطح قطعه رسم کنيد.

گونياى ساده:

دماسنج لیزری

دماسنج لیزری آکاد از کیفیت ساخت بالایی برخوردار است.

دقت آن ۲% یا ۱.۵ درجه سانتیگراد است. دامنه اندازه گیری دماسنج ۵۰ تا ۹۵۰ درجه سانتیگراد می باشد.

وزن این محصول ۱۹۶ گرم و ابعاد آن ۱۸۶×۱۱۹×۵۰ میلی متر است.

دارای یک باتری ۹ ولتی جهت تامین تغذیه دستگاه می باشد . همچنین از توانایی تنظیم تابش ۰.۱تا۱ برخوردار و حاوی نسبت فاصله به نقظه ۱:۱۲ است.

دماسنج لیزری

سختی سنج

سختی سنج لاستیک Shore A از کمپانی ACCUD

کاربرد: از این وسیله برای تعیین میزان سختی لاستیک ها استفاده می شود.

عملکرد دستگاه: ابتدا سختی سنج بر روی پایه ی مناسب آن قرار گرفته و توسط دسته ی پایه سختی سنج ، در ارتفاع مناسب تنظیم شود. نمونه در محل تعبیه شده قرار گرفته و در این حالت وزنه ی ۱kg برروی پایه قرار داده شود.میزان عددی که سختی سنج عقربه ای نشان می دهد میزان سختی لاستیک می باشد.
استاندارد مربوطه: ASTM D 2240

سختی سنج
سختی سنج
سختی سنج